תכונות חדשות בפנורמה נקטו SP2

By | 3 ביוני 2012

Panorama Necto Logo

ב- 31.5.2012 התקיים בפנורמה כנס בו הוצגו תכונות חדשות של נקטו בגרסה SP2 אשר יצאה לאחרונה. בין התכונות שהוצגו:

 • תמיכה מלאה ב- OLAP Sets. אפשרות שהייתה חסרה זמן רב בפנורמה. באמצעות אפשרות זו ניתן למשל להגדיר SETS של חמשת הלקוחות אשר קנו בסכום הגדול ביותר ולהתייחס אליהם כקבוצה דינמית אשר משתנה עם בחירה בחותכים אחרים. ישנם מספר הבדלים גדולים בשימוש עם SET אשר הוגדר בשרת לעומת הגדרת ה-"חמשת הגדולים" אשר הייתה בפנורמה מזה שנים:
  • ביצוע הבחירה בשרת בסיס הנתונים יעיל יותר מאשר בשרת הפנורמה – אין צורך להעביר לפנורמה את כל הלקוחות והמכירות כדי שהיא תמיין ותוציא את חמשת הגדולים. זהו הבדל משמעותי במימדים של מאות אלפי חברים.
  • אפשר ליצור ביטויים מורכבים יותר כגון: חמשת הלקוחות שהמכירות שלהם החודש הן אלו שעלו באחוז הגבוה ביותר לעומת המכירות בחודש זה אשתקד.
 • ניתן להגדיר בכל מימד SET מתוך פנורמה. SET זה ישמר בפנורמה עצמה ולא בשרת ה- OLAP.
 • אפשרות לחפש "חבר" ברשימת ה"חברים" שלי. אפשרות זו חשובה למי שיש לו הרבה חברים במערכת. למשל מי שפיתח אותה וכל המשתמשים חברים שלו. המונח חבר מבלבל כיוון שבעברית אנו קוראים "חבר" גם ל- Dimension member וגם לחבר נוסח פייסבוק – Freind. הכוונה כאן הינה כמובן ל- Freind.
 • Nevigation Component הנו רכיב ניווט אשר ניתן להכניסו ל- Work Book  על מנת לסייע למשתמשים. לדוגמה אם יש לנו מכירות בשלוש מדינות ואנו רוצים לתת למשתמש עם יכולת טכנית נמוכה להחליף בין המדינות בלי להשתמש בחותכים, ניתן לשים כפתור בחירה למעבר קל בין המדינות. עד גרסת SP2 נוצר קונפליקט מסוים במידה והמשתמש הכניס את מימד המדינות מהדוגמה הקודמת אל תוך הטבלה על אחד הצירים (במקום להשאירה בחותכים). במקרה זה רכיב הניווט לא עשה דבר. מגרסה זו, יכול המפתח להחליט ולאפשר לרכיב הניווט להציג רק מדינה מסוימת במידה ורשימת המדינות מופיעה בטבלה.
 • Action – ניתן להגדיר "פעולה" ברמת Work book, רמת מצגת, רמת ציר בטבלה או תא בודד. Action יכול כעת להיות קפיצה ל- WB אחר, לכתובת URL חיצונית או לבצע פעולת JAVA כלשהי. במידה ומשתמשים ב- Action כדי לעבור ל- WB אחר, המערכת מעבירה את מצב החותכים כך שהמצגת השניה שנפתחת תהיה קשורה לראשונה. לדוגמה ביצענו ACTION על שם לקוח במצגת A, מצגת B תיפתח עם פירוט כל הרכישות של אותו לקוח בשנתיים האחרונות.
 • הרשאות:
  • מודל ההרשאות הורחב וכעת ניתן להגדיר הרשאות לא רק ברמת ספרי העבודה והמצגות אלא גם ברמת משתמש. כלומר אנו יכולים לקבוע שמשתמשים מסוימים לא יוכלו להיות חברים או מנויים של משתמשים אחרים. לדוגמה: אנו יכולים לקבוע שמשתמשים בקבוצה מסוימת לא יוכלו לסמן את המנכ"ל כ"חבר" או מנוי שלהם.
  • האפשרות להתחזות למשתמש אחר על מנת לבחון את ההרשאות שלו הפכה לפשוטה יותר. עד SP2, כדי לראות את מה שרואה משתמש אחר היה צורך להשתמש ב- URL מיוחד הכולל בתוכו את המשתמש אליו רוצים להתחזות. עתה, יש אפשרות בצורה פשוטה מתוך מסך הניהול להריץ מצגת באמצעות Run as כדי לראות מה רואה משתמש אחר. ניתן לבצע זאת גם ברמת האפליקציה כולה. כך, יכול מנהל המערכת לבחון את ההרשאות של משתמש אחר. אישית, אני חושב שהסתמכות על הרשאות של אפליקציה (כל אפליקציה) הוא דבר מסוכן ולכן מגדיר תמיד גם הרשאות ברמת השרת. דבר זה מגדיל את סיבוכיות מערכת ההרשאות ולכן הופך את האפשרות להתחזות למשהו חשוב מאד.
Share

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.