כתיבה לרמת אב במימד מתוך אקסל 2010

By | 30 בדצמבר 2009

זהו המאמר השני בסדרת מאמרים על בינה עסקית באמצעות אקסל 2010. במאמר הראשון הצגתי את האופן בו ניתן לכתוב באמצעות אקסל 2010 אל תוך קובית אולפ על SQL Server 2008, ברמה התחתונה (Leaf) של כל המימדים. לקריאת המאמר הראשון לחצו כאן.

במאמר זה אציג שיטות לכתיבה אל רמת אב במימד כלשהו בקוביה. יש לזכור כי רמת אב הינה בהגדרה סיכום של הבנים שלה במימד. כך שגם אם כותבים לרמת האב, בפועל הכתיבה הינה לרמה התחתונה ביותר (Leaf) של אותו אב.

כך למשל אם יש ארבעה מוצרים תחת קו מוצרים מסוים ורוצים לכתוב לקוביה ידנית את תחזית המכירות של קו המוצרים לשנה הבאה , אפשר לכתוב על רמת קו המוצרים (אב) אך יש להגדיר למערכת כיצד לחלק את אותו המספר למוצרים השונים (בנים) של אותו אב.

לחיצה באקסל על כפתור What-If Analysis אשר מופיע תחת פס כפתורים Option, כאשר עומדים בתוך טבלת הציר (מסובך לתאר תפריטים באופיס 2007/10) ובחירה ב- Settings תפתח חלון עם מספר אפשרויות:

1.         Calculated with changes – נועד לקבוע כיצד מתנהגים הסיכומים בטבלת ציר לאחר שינוי ערך. ראינו במאמר הקודם ששינוי ערכים בקוביה מתבצע בשני שלבים. תחילה משנים את הערכים בטבלת הציר ולאחר מכן מפיצים (Publish) את השינויים לקוביה. אנו יכולים לקבוע כאן, האם הסיכומים של טבלת הציר יחושבו מקומית מיד לאחר השינוי או רק לאחר שהשינוי מופץ לקוביה.

2.         Value To Allocate – קובע כיצד להעמיס את הערך שהוקלד לרמת האב על הבנים שלו (כזכור, אי אפשר לשנות ישירות את רמת האב). האפשרויות הן:

       2.I.       The value entered divided by number of allocations – או בתרגום פשוט: אפשרות מספר 3 תחליט כיצד לחלק את ערך האב על הבנים שלו.

      2.II.      Increment base on the old value – חלוקה של הערך שהוקלד על רמת האב על הבנים שלו באותן פרופורציות של הערכים שכבר קיימים בהם. כלומר אם ישנם ברמת הבן שני ערכים שווים בגודלם, גם הערכים החדשים יהיו שווים. אם ערך אחד כפול מהשני, גם הערכים החדשים ישמרו על אותו יחס, אחד כפול מהשני.

3.         Allocation Method – במידה ובחרנו בסעיף 2 לבצע העמסות מרמת האב לרמת הבן בשיטה 2.I (The value entered divided by number of allocations), כאן אנו בוחרים את השיטה להעמסת רמת האב לרמת הבנים :

       3.I.       Equal Allocations – חלוקת הערכים בצורה שווה בין כל הבנים (הקשנו על רמת האב 100 וישנם 4 בנים, כל אחד יקבל 25).

      3.II.      Weighted allocations – רושמים MDX (או משתמשים באשף כדי לחולל MDX) כדי לקבוע היכן בקוביה ישנם ערכים ששיקלול משקלם יהווה את החלוקה של ערכי האב על בניו. שימושים אפשריים: ערכים בגרסת התכנון של השנה הבאה יחולקו על פי גרסת הביצוע של שנה קודמת, ישנו מדד אשר
בו הוקלדו באופן ידני משקלים לחלוקת ערכי האב על פני הבנים שלו, העמסת עלויות על פי תמחיר ABC, לדוגמה, הוצאות המחשב המרכזי של החברה יחולקו על הסניפים לפי מספר הלקוחות בהם טיפל כל סניף.

הערה חשובה, שילוב של שיטות 2.II עם 3.II מביא לתוצאות מוזרות לגמרי. לדעתי על מיקרוסופט לשנות את שילובי הבחירות האפשריות לקראת הגרסה הסופית של אופיס 2010.

Share

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.