תכונות חדשות ב- SQL Server 2008 R2 Reporting Services

By | 23 במאי 2010

SQL Server 2008 R2 Reporting Services מכיל מספר תכונות חדשות. אין מאמר זה מתיימר לציין את כל התכונות החדשות. את אוסף התכונות המלא ניתן לקרוא כאן. מאמר זה מציג מספר תכונות אשר נראות לי חשובות.

RenderFormat.Name

נוסף משתנה חדש בשם RenderFormat. משתנה זה מכיל את הכלי אשר יציג את הדו"ח. כל דו"ח ניתן להצגה באמצעות מספר כלים: אקסל, Reporting Services, PDF Viewer ועוד. משתנה זה מכיל את יעד הדו"ח. באמצעות שימוש במשתנה זה ניתן לשנות למשל את עיצוב הדו"ח על פי התוכנה שמיועדת להציגו. לדוגמה: אם הדו"ח מוצג באקסל, התחל דף חדש לכל סניף, אחרת הצג את כל הסניפים יחד.

Data Visualization

RS 2008 R2 מכיל מספר סוגים חדשים של גראפים. הגרפים החדשים תואמים את אלו אשר ישנם ישנם באקסל 2010. בין הגראפים החדשים ניתן למנות את:

גרף עמודות בתוך תא (Data bars)


גרף קוי בתוך עמודה (Sparklines)


מדדים איכותיים (Indicators)


ניתן היה ליישם מדדים איכותיים בגסאות הקודמות באמצעות שילוב תמונות חיצוניות. בגסה זו התמיכה היא "מתוך הקופסה" ונחסכו המעקפים.

שילוב דו"ח במפה.

באמצעות שימוש בסוג נתונים חדש Spatial ניתן בקלות לשלב נתונים על גבי מפה גאוגרפית


חיבור שני מערכי נתונים ( Data Sets)
באמצעות RS

עד 2R, חיבור שני מערכי נתונים יכול היה להתבצע באמצעות השאילתא בלבד (JOIN).

דבר זה היה בעייתי כאשר מקורות הנתונים של מערכי הנתונים היו שונים. למשל כאשר מביאים את רשימת הלקוחות מתוך SQL Server, ואת רשימת החשבוניות מתוך AS400. ניתן היה לפתור זאת באמצעות מעקפים כגון Linked Server. גרסת 2R של Reporting Services מכילה פונקציות חדשות אשר מאפשרות חיבור מערכי נתונים שונים ברמת ה- Reporting Services.

שיתוף רכיבי דוחו"ת

תכונה זו מאפשרת למחזר רכיב דו"ח מסויים ולהשתמש בו שוב בדו"ח אחר. למעשה הדו"ח אינו נשמר כיחידה אחת אלא כאוסף של רכיבים אשר נשמרים בגלריה והדו"ח עצמו אשר מהווה מפת קישורים לרכיבים ועיצובם על פני הדו"ח.

לדוגמה, בניתי את רשימת הלקוחות כמערך נתונים (data set) אשר נבנה על ידי שאילתת SQL מסובכת. מערך נתונים זה נשמר כיחידה עצמאית בשרת הדוחו"ת. בכל פעם שמישהו ירצה לשלב בדו"ח שלו את רשימת הלקוחות (למשל עבור טבלת בחירה) הוא יוכל להשתמש ברכיב ששמרתי, ללא כל צורך לייצר מחדש את שאילתת ה- SQL של רשימת הלקוחות. הדבר שימושי במיוחד במידה ויש מספר דוחו"ת החולקים את אותה תיבת בחירה (למשל רשימת סניפים).

כאשר מעודכן רכיב משותף, העדכון שלו אוטומטית נכנס אל כל הדוחו"ת המשתמשים ברכיב זה. יתירה מכך, ניתן להגדיר לרכיבים אלו מדיניות Cache השונה ממדיניות ה- Cache של הדו"ח בו הם נמצאים. כך למשל אפשר להגדיר שהדו"ח אינו נשמר ב- Cache כיוון שהוא מופעל לעיתים רחוקות אך רשימת הלקוחות שנמצאת בתיבת הבחירה של הדו"ח, נמצאת תמיד ב- Cache לצורך שיפור הביצועים. בעת שימוש במערך נתונים משותף, כדאי להזכר בסעיף הקודם המדבר על אפשרות שילוב מערכי נתונים באמצעות פונקציות של הדו"ח במקום JOIN של השאילתא.

תוספות ב- Report Builder 3

  • Dataset Caching – שומר מערכי נתונים ל- Cache באופן אוטומטי על מנת להגביר את יעילות הפיתוח. תוקף ה- Cache הינו שעתיים.
  • Report Part Gallery – כפי שתואר למעלה. כל דו"ח שומר בנפרד את רכיביו לאוסף הרכיבים (Report Part Gallery). גרסה 3 של Report Builder כוללת אפשרות חיפוש בתוך אוסף הרכיבים המצוי בשרת על מנת לבדוק האם רכיב שמתוכנן לדו"ח, כבר קיים באוסף הרכיבים השמורים.
Share

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.