האם כדאי לבטח את המחשב הנייד?

By | 25 באפריל 2009

נושא זה אינו שייך ישירות לתחום הבינה העסקית, אך כיוון שהבלוג מוגדר כבינה עסקית "ודברים נוספים", הרשיתי לעצמי להכניס אותו.

חבר סיפר לי שהוא משלם כמה מאות שקלים בשנה על ביטוח למחשב הנייד שלו. הרמתי גבה ואמרתי לו שלדעתי זה מיותר כיוון שאם הנזק מאובדנו לא יגרום לקטסטרופה כלכלית, אין צורך לבטחו. חברי הקשה עלי ואמר שאני מתייחס רק להיקף הנזק ולא לתוחלת הנזק (הסיכוי שיקרה מקרה המזכה בביטוח).

השבתי לו שאיני צריך לחשב את התוחלת, חברת הביטוח כבר חישבה את התוחלת הכפילה זאת בסכום הוסיפה מרווח (פרמיה) מסוים כדי להרוויח וכך קבעה את מחיר הביטוח. על כך השיב חברי בחיוך (אני מנחש השיחה הייתה בטלפון) של ניצחון: אבל התוחלת שלי (כאחד שכל היום רץ עם המחשב נייד ממקום למקום ובחו"ל) גבוהה יותר מהתוחלת הרגילה.

כמה דקות לאחר גמר השיחה חשבתי על שתי נקודות נוספות אשר לדעתי עשויות לשלול את ביטוח המחשב וחלק גדול משאר הביטוחים, כאמור, בתנאי שמקרה ביטוח לא יגרום לקטסטרופה כלכלית :

  • חברת הביטוח מרוויחה מכל עסקה כלומר ישנו סיכוי גבוה שתוחלת הסיכון אותה מייצג חברי היא התוחלת על פיה חישבה חברת הביטוח את הפרמיה . מי שסיכונו קטן יותר מגדיל את רווחי החברה אפילו יותר.
  • ישנו סיכוי מסוים שחברת הביטוח לא תשלם את המצופה ממנה בעת מקרה ביטוח. בחיפוש כתבות בנושא "חברת הביטוח לא שילמה" באתר Ynet מציג 163 כתבות אשר שיטות בניהן מדגים טענה זו בצורה מעלפת.
Share

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.