PowerPivot vs QlickView round 1

By | 11 בינואר 2010

האם PowerPivot שומט את הקרקע ל- QlikView?

ל- QlikView יש מודל שהיווה הצלחה גדולה  בשנים האחרונות: במקום הרכיבים היקרים של מערכת BI:ETL, Data Base, OLAP Cubes, Reports נקנה כלי אחד, נמשוך את הנתונים ממערכת המקור בצורה "מלוכלכת" (שאילתות פשוטות ללא יותר מידי הסתבכויות), ניתן לכלי למצוא את הקשרים בין הנתונים ונבנה מיד גראפים ומצגות נתונים מרשימות (בהחלט) בחזותן.

השוק קיבל בהתלהבות את QlikView. למרות מחירה הלא נמוך של המערכת, עלותה הייתה נמוכה משמעותית מפרוייקט בינה עסקית במתודולוגית מחסן נתונים שלמה.

פתרון זה אינו מתאים לדעתינו לארגון גדול מבחינת היקף וסיבוכיות הנתונים שהוא אוסף. הסיבות לכך יפורטו במאמר נפרד אשר יפורסם בעתיד.

ברם, לארגונים קטנים ובינוניים נראה היה שזהו פתרון מצוין.

מיקרוסופט לא נשארה אדישה ללקוחות שעזבו את המודל הקלאסי (ונמנעו אגב כך ממערכת ה- BI שלה, SQL Server).

על פי סקירת PowerPivot (ניתן לקרוא את מאמרי הסקירה כאן) הוא תוקף בדיוק את הבטן הרכה שלQlikView: מאפשר לעבוד ללא מחסן נתונים ובעלות נמוכה משמעותית ממערכת QlikView.

סדרת תכונות של PowerPivot נראות כאילו קיבלו השראה מ- QlikView:

· התנהגות החותכים, Slicers: החותכים הינם כפתורים המציינים חברים במימדים שונים. לדוגמה החותך חודשים יציג את הכפתורים ינואר, פברואר וכו', ללא היררכיות. כאשר בוחרים בחותך מסוים, נעלמים מהחותכים האחרים הכפתורים שאין בהם נתונים. למשל בחודש ינואר 2010, יוצג הכפתור 2010 בלבד אם נבחרה בחותך השנים 2010 ובחותך הערכים: מכירות שוטפות. תכונה זו הייתה אחת המעלות הגדולות שלQlikView לעומת כלי BI מסורתיים כגון פנורמה אשר הציגו תמיד מימדים מלאים ובמידה והחיתוך לא הכיל נתונים, הציגו הודעת שגיאה.

· החותכים מקושרים לכל הגראפים וטבלאות הנתונים שעל גליון הנתונים.

· לאחר בנית גליון הנתונים מעוצב עם גראפים, טבלאות ציר, טבלאות נתונים רגילות (המקושרות למקור חיצוני ולחותכים) , ניתן לייצא את הגליון אל שרת ה- SharePoint ולהופכו למעשה לאפליקצית רשת (Web) בה יוכל להשתמש כל משתמש בעל הרשאה (והתקנת אקסל מקומית).

מיקרוסופט הלכה כאן למעשה עוד צעד קדימה בגישת המחסן נתונים אינו מתאים לכולם: גם את האפליקציה התחליפית, אין צורך שאנשי מערכות המידע ייצרו אלא ניתן למשתמשים הסופיים, קרי מנתחי הנתונים ייצרו בעצמם. אנשי מערכות המידע יכולים לסייע על ידי יצירה של שאילתא שמורה בבסיס הנתונים (View) כדי להקל על המשתמשים אך המשתמשים עצמם חופשיים ליצור אחר כך מצגות נתונים כרצונם.

דבר שפעם נראה היה יחסית מסובך כמו למשל לשאוב את שער הדולר היומי מאתר בנק ישראל, את המכירות לפי מחלקות בדולרים מהמערכת התפעולית (DB2), את שמות מנהלי המחלקות מגליון אקסל שמתוחזק ידנית ולהציג בסופו של דבר את המכירות בש"ח לפי מנהלי מחלקות, יכול להתבצע תוך דקות על ידי כלכלן החברה.

כיוון שמיקרוסופט אינה מאמינה שאפליקציה מסוג זה מתאימה תמיד כתחליף לקוביות מטויבות נתונים ומהירות ביצועים , היא יצרה את המנגנון המאפשר לאנשי מערכות המידע לעקוב אחר שימוש באפליקציות המידע שיצרו משתמשים. אפליקציה שתזכה בשימושיות גבוהה (רייטינג), או שתצרוך משאבים רבים או שמשמשת גורמים בכירים, תוכל להפוך על ידי אנשי מערכות המידע לקובית OLAP בנוהל הרגיל וכך תפעל אפילו מהר יותר וכן תהיה מפוקחת יותר מבחינת אמינות נתונים, חישובים והרשאות.

אני סבור שבסופו של יום יהיה גם מקום לכלי מתמחה דוגמת QlikView (או PointOfView הישראלית). אך אין ספק שהרחבת היריעה של חבילת ה- BI של מיקרוסופט תהפוך לחברות האחרות את העניינים למאתגרים יותר.

Share

2 thoughts on “PowerPivot vs QlickView round 1

 1. גיא

  ה Qlikview עובד מעולה בחברות גדולות, ה Qlikview עובד מעולה בחברות עם SAP מנסיון רב על מס גדול של מודולים.
  BI בתצורת OLAP נמצא די מאחור במהירות פיתוח ודינאמיות הכלי כמו גם אינטואיטיביות ופשטות השימוש למשתמש הקצה
  מתישהו גם כלי OLAP ישכילו לנסות ולחקות את יכולות ה Qlikview
  Qlikview כבר מזמן לא כלי מתמחה אלה כלי מקצועי ואמין מאד!
  הבטן הרכה של Qlikview כנראה מלאה מאד לפי קצב הצמיחה שלה..

 2. Pingback: BI SQL Server PowerPivot Power pivot 2008 R2 buisness inteligent | BI and More

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.