כיצד להשתמש ב- SQL Server Analysis Services 2008 R2

By | 31 באוגוסט 2011

לפני זמן פרסמה מיקרוסופט את המדריך שלה להפעלת קוביות OLAP בסביבת SQL Server 2008 R2. מדריך דומה פורסם בעבר לגרסת 2000 ועזר לי להעביר דקות ארוכות עד לסיום תהליכי DTS (דאז).

את המדריך השלם ניתן לקרוא כאן http://msdn.microsoft.com/en-us/library/hh226085.aspx . בעית הזמן עד שה- SSIS יסיים משיכת נתונים או ש- Analysis Services יסיים עיבוד לא נפתרה ולכן אתם מוזמנים לקרוא המדריך.

שני טיפים מעניינים שמצאתי :

 • 1. ניקוי Cache של השרת. כאשר אנו מבצעים בדיקות ביצועים לקוביות, יש חשיבות רבה לניקוי Cache של השרת. ישנם שלושה אזורי Cache ב- SSAS:

* מנוע חישובים – The formula engine cache .

* מנוע אחסון הנתונים – The storage engine cache.

* מערכת הקבצים (של מערכת ההפעלה) – The file system cache.

 • את שני הראשונים ניתן לנקות באמצעות פקודת XMLA :

  <ClearCache

  xmlns="http://schemas.microsoft.com/analysisservices/2003/engine">

  <Object>

  <DatabaseID><database name></DatabaseID>

  </Object>

  </ClearCache>

ה- Cache השלישי שייך למערכת ההפעלה ולכן לא ניתן לנקותו באמצעות פקודה של SSAS. מיקרוסופט מציעה שתי אפשרויות: ניתוק וחיבור מחדש של הדיסק (לא הייתי מנסה זאת בבית). שימוש בתוכנית מתוך CodePlex אשר מבצעת זאת וניתנת להורדה מכאן: http://asstoredprocedures.codeplex.com/wikipage?title=FileSystemCache . לדעתי הדרך הפשוטה ביותר הינה לבצע איתחול לשרת אך זה עלול לקחת זמן. בכל מקרה ניקוי Cache מכל סוג, אינו מומלץ כלל על שרת מולו עובדים משתמשים.

2. אמצעי גיבוי מעניין ומומלץ הוא לבצע סינכרון של בסיס הנתונים בין שני שרתים. אמצעי זה מהיר יותר כיוון שהוא מעביר רק את הקבצים שהשתנו. בעתיד אולי ארשום מאמר על האופן בו אני ממליץ לבצע עיבוד לקוביות בסיבית ייצור אך בנתיים ניתן לקרוא חומר נוסף על סינכרון ב- http://sqlcat.com/technicalnotes/archive/2008/03/16/analysis-services-synchronization-best-practices.aspx .

 

ישנם טיפים רבים נוספים בהקשר של ניהול ביצועים, ניהול אמצעי אחסון וניהול מחיצות (Partitions). המשך יבוא…

Share

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.