ברירת מחדל למימד ברמת מצגת פנורמה

By | 24 באוגוסט 2011

מימדים בקוביות OLAP יכולים להכיל ברירת מחדל לחבר מימד מסוים. כך למשל אוכל להגדיר שכל משתמש שיכנס לקוביה עם מימד התאריכים יראה את החודש האחרון. ניתן אף להגדיר ברירות מחדל על פי ROLES כך שמשתמשים שונים יראו ברירות מחדל שונות.

לעיתים אנו נדרשים להגדיר לאותו מימד ברירות מחדל שונות בכפוף לדו"ח המוצג. לדוגמה: בקובית מכירות ישנם שלושה מימדי תאריך:

  • תאריך הזמנה.
  • תאריך תשלום.
  • תאריך אספקה.

פנורמה ככלי אחזור מהקוביה מכילה אפשרות יפה (ודי ניסתרת) להגדיר ברירת מחדל למימד ברמת המצגת. כך במצגת של הזמנות, נראה את חודש ההזמנה האחרון. במצגת הכנסות נראה את חודש התשלום האחרון וכן הלאה.

לצורך כך, יש לבנות תחילה MDX מתאים לבחירת החודש הרצוי (בדוגמה שלנו, חודש אחרון) בכל אחד מהמימדים. אני ממליץ בחום לבצע זאת באמצעות שאילתת MDX באמצעות SQL Server Management Studio. במקרה שלנו, לא אסתפק בהצגת החודש האחרון, אלא אצור MDX לבחירת החודש האחרון בו יש נתונים.

select

    tail(FILTER( [DmnHazmana].[תאריך הזמנה].[חודש הזמנה].members

      , not isempty([Measures].[כמות הזמנות]) )

      ,1) on rows,

         [Measures].[כמות הזמנות] on columns

from [Hazmana]

שאילתת ה- MDX משתמשת בשתי פונקציות: Tail אשר לוקחת את החבר האחרון מתוך אוסף של חברים (Set). את אוסף החברים (Set) אליו מתייחסת Tail יצרנו באמצעות פונקציית Filter אשר יוצרת אוסף של חברים ממימד העונים על קריטריון כמותי כלשהו. במקרה זה הקריטריון הינו שהחיתוך של חודש הזמנה עם המדד כמות הזמנות, לא ייתן תא ריק.

לאחר מכן ניכנס למסך בניית המצגת. נבחר במימד עליו נרצה להגדיר ברירת מחדל ובמאפייני המימד נגדיר את MDX אשר שולף את חבר המימד שיהיה ברירת המחדל. כאמור, בדוגמה שלנו, חודש אחרון עם נתונים.

ברירת מחדל למימד ברמת מצגת פנורמה

שימו לב, חובה לסמן V על האפשרות Always load view with dimension's default member כדי שהמצגת תעלה עם ברירת המחדל שהוגדרה על ידי ה- MDX.

Share

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.